Газета "ВАШЕ ЗДОРОВ'Я" від 04.10.2013

Громадська організація «Лікарняна каса Рівненської області» (ГО «ЛКРО»), головним завданням якої є поліпшення умов медичного обслуговування населення шляхом медикаментозного, діагностичного і консультативного забезпечення, діє на теренах Рівненщини з 2009 року. Хоча фактично зародилася вона значно раніше — у 2004-му, коли «Лікарняну касу» було засновано при медико-санітарній частині ВАТ «Рівнеазот» суто для працівників підприємства. Та, як розповів голова правління цієї громадської організації, один із її засновників та ініціаторів і водночас головний лікар медсанчастини ПАТ «Рівнеазот» Сергій Голуб, згодом час показав: послуги «Лікарняної каси» потрібні не тільки «азотівцям». Отож чотири роки тому ГО «ЛКРО» отримала статус обласної і відтоді працює для всіх жителів Рівненщини.

Сьогодні ця громадська організація користується визнанням і прихильністю пацієнтів, адже багато хто вже на власному досвіді перевірив її дієвість, високо оцінивши при цьому переваги такого прототипу медичного страхування. Лікарі ж, своєю чергою, завдяки «Лікарняній касі» теж мають неабияке полегшення у роботі. Адже за необхідності вони можуть призначати пацієнту будь-які, навіть дороговартісні, обстеження. Їм не потрібно «ламати голову», обираючи підходящі препарати (щоб і лікували ефективно, і були по кишені хворому), хвилюватися, чим забезпечити пацієнта під час оперативного втручання, чи жалкувати про згаяний час, втрачений родичами хворого на збір коштів і пошуки необхідних ліків. Про все це піклується саме ГО «ЛКРО».
VZ_39-40__Страница_12_Изображение_0001— «Лікарняну касу» можна вважати сходинкою до обов’язкового медичного соціального страхування і засобом підготовки населення до його запровадження, — ділиться враженнями головний лікар КЗ «Березнівська центральна районна лікарня» районної ради Василь Піддубний. — Не секрет, що наша медицина потерпає від дефіциту бюд­жетного фінансування. Намагаючись подолати цю проблему, галузь охорони здоров’я вже стала на шлях реформ. Проте хворим людям матеріальна підтримка потрібна вже сьогодні, тому чи не єдиним механізмом забезпечення доступної та якісної медичної допомоги для широких верств населення нині є «Лікарняна каса».
До слова, створення «Лікарняних кас» визнано ефективною практикою медичного забезпечення населення не тільки в Україні, а й за кордоном, де вони успішно доповнюють систему медичного страхування. Наприклад, у Польщі «Лікарняні каси» — це територіальні страхові фонди. В Ізраїлі діють чотири потужні «Лікарняні каси», які є найбільшими профспілковими об’єднаннями — страхують майже 90% населення. А в Німеччині діє Федеральне об’єднання місцевих лікарняних кас, які виконують функції страхових фондів, сформованих рівними внесками працівників і роботодавців. Отож необхідність таких громадських організацій доводить і світовий досвід.

Голуб.С.ВЯк розповів Сергій Голуб, ГО «ЛКРО» ефективно працює в усіх районах області і має договори про співпрацю з усіма лікувально-профілактичними закладами Рівненщини та з цілою низкою аптечних установ. До того ж, вона входить до складу Асоціації лікарняних кас України. А відтак опікується своїми членами в будь-якому лікувальному закладі, незалежно від форми власності, як у Рівненській області, так і за її межами, зок­рема, у тих регіонах, де також діють обласні «Лікарняні каси»: на Житомирщині, Полтавщині, Кіровоградщині, Дніпропетровщині та ін. Тобто, якщо хвороба чи нещасний випадок призвели до госпіталізації члена ГО «ЛКРО» або й навіть його рідних десь далеко від дому, він все одно може бути певний, що про забезпечення лікувального процесу подбають. При цьому якихось особливих зусиль ні йому, ні його рідним докладати не доведеться — лише назвати номер членського квитка. У кожному лікувальному закладі Рівненщини працюють сьогодні представники ГО «ЛКРО» — лікарі-інспектори та головні медсестри, які контролюють обсяг і якість надання медичної допомоги членам «Лікарняної каси», тож пацієнти повсякчас можуть розраховувати на їхню допомогу і підтримку. Вони оперативно подбають про придбання медикаментів і розхідних матеріалів відповідно до рецепта-вимоги, оплату необхідних обстежень, у тому числі МРТ, КТ і досліджень у лабораторії «Діла», переведення, при потребі, пацієнтів у інший лікувальний заклад тощо. До слова, як запевнив Сергій Володимирович, «Лікарняна каса» повсякчас стежить за інноваціями сучасної медицини, зважає на потреби пацієнтів і чимдалі більше розширює спектр своєї допомоги, роблячи дороговартісні лікувально-діагностичні методики та медичні послуги доступними для своїх членів.

Щоправда, треба зауважити, що медичне забезпечення пацієнтів «Лікарняна каса» здійснює тільки на рівні стаціонару та денного стаціонару. А от обсяг фінансового відшкодування витрат на лікування, доступний протягом календарного року, та особи, на яких він поширюється, член ГО «ЛКРО» визначає самостійно. Все залежить від розміру членських внесків та обраної ним програми. Так, якщо він долучився до Індивідуальної програми і щомісяця сплачує в ГО «ЛКРО» 40 гривень, то протягом календарного року з дня вступу в громадську організацію може розраховувати на відшкодування у 2 тис. 500 грн. У рамках Сімейної програми щомісячний внесок становить 50 гривень, а розмір відшкодування — 2 тис. грн, але поширюється вже на обох членів сім’ї. Якщо ж кожного місяця додатково вносити ще 10 гривень за кожну дитину віком до 18 років, то медичне забезпечення охоплюватиме також і дітей та сягатиме 3 тис. грн. Якщо ж член ГО «ЛКРО» бажає, щоб організація опікувалася не тільки його сім’єю, а й батьками (за умови, що вони проживають на Рівненщині), йому вигідно бути учасником Родинної програми. В такому випадку, зважаючи на те, чи є в родині неповнолітні діти, розмір внесків становитиме щомісяця 100 або 110 гривень (додаткові 10 гривень за кожну дитину), а розмір відшкодувань сягатиме відповідно 4 або 6 тис. гривень.

Право на компенсацію витрат на медичне забезпечення член ГО «ЛКРО» отримує вже після двох місяців перебування в організації та сплати членських внесків. Проте, як зауважив Сергій Голуб, правління громадської організації «Лікарняна каса Рівненської області» завжди з розумінням ставиться до проблем своїх членів, тож в окремих випадках за рішенням правління, суми компенсацій і терміни їх надання змінюються. Хоча, за його словами, трапляються й курйозні ситуації, коли через власну скупість та нерозсудливість пацієнти будь-що прагнуть використати всі кошти, гарантовані їм ГО «ЛКРО», намагаються вилікувати водночас усі свої хвороби, не замислюючись про результати. Приміром, одній пацієнтці з ГРВІ таким чином було виписано аж 27 лікарських препаратів. Тож, запобігаючи і поліпрагмазії, і невиправданим витратам, за цільовим використанням грошей, які виділяє «Лікарняна каса», стежать її лікарі-інспектори.

Не секрет, що сьогодні люди не звикли довіряти один одному, особливо, коли справа стосується коштів. Та якнайкраще на користь громадської організації «Лікарняна каса Рівненської області» свідчать нині майже
9 тисяч її членів (у тому числі і 2 тисячі медпрацівників), які довірили їй своє здоров’я. З моменту заснування і донині підтримкою ГО «ЛКРО» скористалися вже 5959 її членів, яким загалом було відшкодовано медичне забезпечення на 2 млн. 800 тис. грн. Щомісяця ця громадська організація опікується лікуванням у середньому 220 хворих. Тільки за вісім місяців 2013 року вона надала допомогу 1745 членам, загалом майже на
1 млн 300 тис. грн. Крім цього, за весь період функціонування громадська організація «Лікарняна каса Рівненської області» надала лікувально-профілактичним закладам районного, міського та обласного значення
116 тис. грн благодійної допомоги для пок­ращення матеріально-технічної бази і прид­бання медичного обладнання.

— ГО «ЛКРО» — це неприбуткова організація, — пояснює Сергій Голуб, — тож всі членські внески витрачаються виключно на лікування членів організації. «Лікарняна каса» діє за принципом: «Здоровий платить за хворого». Тож члени ГО «ЛКРО», сплачуючи помірні внески і заодно допомагаючи тим, хто вже зараз потребує лікування, водночас гарантують, при потребі, і собі наявність необхідних коштів на якісне і ефективне лікування.
Громадська організація «Лікарняна каса Рівненської області» розвивається та стає потужнішою — щороку її чисельність збільшується в середньому на 20% і все більше мешканців Рівненщини схиляються на користь того, що про медичне забезпечення себе та своїх рідних варто потурбуватися заздалегідь. Вирішальними аргументами для них стають ефективність і позитивний досвід роботи ГО «ЛКРО», підтверджені часом і людьми, а ще зручність, чесність і прозорість. Тим більше, що ця громадська організація постійно проводить моніторинг вартості лікувально-діагностичних процесів, враховує потреби населення та гнучко на них реагує, пропонуючи вигідні програми.