Стань на захист свого здоров’я

Однією з нагальних проблем, якими завжди переймалося людство, є проблема здоров’я. Допоки воно є, ми ніколи не задумуємося над його значенням. А ось коли воно зникає, ми починаємо цілком розуміти його вагу та значення для нашого життя.

У преамбулі Статуту Всесвітньої організації охорони здоров'я йдеться, що здоров'я – це не тільки відсутність хвороб чи фізичних дефектів, а й стан повного фізичного, психічного та соціального благополуччя. Проте такий стан людини може визначати лише ідеальне, якщо можна так сказати, здоров'я, яке практично не зустрічається. Тому кожному жителю земної кулі потрібно турбуватися про свій фізичний та духовний стан, аби, вчасно покращуючи його, зберегти та примножити тривалість і якість життя.

Іноді трапляється так, що ми не маємо можливості відразу відгукнутися на «позивні» тіла, оскільки потерпаємо через брак коштів у сімейному бюджеті. Сьогодні в Україні існує практика створення обласних громадських організацій «Лікарняних кас», завдання яких полягає у тому, щоб сприяти покращенню медичного забезпечення населення шляхом медикаментозного, діагностичного, консультативного обслуговування в стаціонарі, денному стаціонарі, стаціонарі на дому, в амбулаторних умовах, поза межами лікувального закладу, а також підтримувати розвиток охорони здоров’я. Про громадську організацію «Лікарняна каса Рівненської області» (ЛКРО) розповідає голова правління лікарняної каси Рівненської області, головний лікар ЛОУ, ГОЛУБ Сергій Володимирович.

– Згідно зі статутом, громадська організація «Лікарняна каса Рівненської області» – неприбуткова громадська організація, яка створена на основі єдності інтересів членів громадської організації та спрямована на задоволення, захист та реалізацію її членами своїх законних прав і свобод.

Діяльність лікарняних кас (ЛК) має серйозне законодавче підґрунтя: ще у 2000 році Президент України видав указ № 963/2000 «Про додаткові заходи щодо поліпшення медичної допомоги населенню України», в якому задекларовано узагальнення досвіду створення лікарняних кас та вивчення питання щодо можливості поширення такого досвіду. Трохи згодом Міністерство охорони здоров’я України ухвалює два укази, які регулюють діяльність ЛК: від 9.07.2003 року – указ № 315 «Про функціонування лікарняних кас» та від 11.08.2005 року – указ № 400 «Про взаємодію лікарняних кас, органів державної влади, органів місцевого самоврядування та закладів охорони здоров’я». Керуючись вищенаведеними нормативними документами голова Рівненської обласної державної адміністрації видав розпорядження №450 від 4.10.2010 року «Про взаємодію органів влади, закладів охорони здоров’я з лікарняними касами». Це розпорядження стало поштовхом до нового етапу розвитку лікарняних кас у нашій області.

Лікарняна каса нашого підприємства розпочала свою діяльність ще на початку 2004 року. У листопаді минулого року представники нашої організації були запрошені на з’їзд лікарняних кас України. Зважаючи на значний досвід роботи у цьому напрямі, на з’їзді нам запропонували на базі нашої ЛК створити обласну ЛК, до якої залучати всіх жителів Рівненщини. Грудень 2009 року ознаменувався створенням громадської організації «Лікарняна каса Рівненської області». Нашу працю щодо залучення жителів нашої області дещо ускладнила політична ситуація у державі, зокрема дві виборчі кампанії.

Після того як ситуація в країні дещо стабілізувалася, ми розгорнули широку діяльність нашої громадської організації. За цей час були проведені наради на рівні обласного управління Міністерства охорони здоров’я, також на базі нашої ЛК проводилося засідання правління із залученням керівництва обласної адміністрації, обласного управління Міністерства охорони здоров’я. Як результат – головам районних підрозділів була дана вказівка створювати відповідні структури, призначати відповідальних працівників, розвиваючи на місцях структуру обласної лікарняної каси.

Розвиток нашої організації має два цільові вектори: у напрямку регіонів (міст та сіл області) і у напрямку центру (взаємодія з іншими обласними лікарняними касами). На сьогодні ми входимо до Всеукраїнської асоціації лікарняних кас, а це, в свою чергу, забезпечує захист та лікування членів обласної лікарняної каси по всій Україні.

Механізм взаємодії ЛКРО та її членів полягає у тому, що кожен, хто входить до лікарняної каси, щомісяця відраховує на спеціальний рахунок певну суму коштів. У разі, якщо така людина захворіла, правління ЛКРО, в свою чергу, має відшкодувати вартість медичних послуг тій установі, яка здійснювала лікування пацієнта.

Члену ЛКРО відшкодовується вартість медичних послуг за умови сплати протягом року щомісячних членських внесків у розмірі:

-         25 грн – відшкодування у розмірі 1 500 грн;

-         50 грн – відшкодування у розмірі 2 000 грн;

-         100 грн – відшкодування у розмірі 4 000 грн.

Членські внески використовуються на закупівлю засобів медичного призначення шляхом оплати рахунків аптечних установ та лікувально-профілактичних закладів, а також йдуть на відшкодування вартості медикаментів, витрачених на лікування в умовах стаціонару, денного стаціонару в лікувальних закладах, амбулаторне лікування, обстеження та дообстеження.

При зміні статусу заводської каси на обласну у нас розширилися можливості, і ми впровадили деякі нововведення. Окрім індивідуальної програми (відрахування – 25 грн на місяць), виникла ще і сімейна програма. Відтепер, якщо чоловік відраховує у фонд каси 50 гривень на місяць, то відшкодування, яке виділяється для його лікування у сумі 2 000 гривень на рік, поширюється на дружину та дітей до 18 років. Якщо чоловік відраховує у фонд каси 100 гривень на місяць, то відшкодування, яке виділяється для його лікування у сумі 4 000 гривень на рік, поширюється на дружину, дітей до 18 років та його батьків.

Для того щоб стати членом лікарняної каси, будь-який житель Рівненщини має написати заяву на ім’я голови правління ЛКРО з проханням прийняти його у члени лікарняної каси. Якщо людина працює, то їй ще необхідно звернутися із заявою до бухгалтерії, щоб кошти з її доходів перераховували на рахунок ЛКРО. Якщо ж людина не працює, то в заяві зазначає, що кошти буде перераховувати самостійно. Для зручності перерахування коштів наша організація має відкриті рахунки у банках: «Укрексімбанк», «Укрсиббанк», «Ощадний банк», банки «Львів», «Фінанси та кредит».

Після вступу до ЛКРО на третій місяць членства програма стає активною для вступника, і він може мати усі пільги члена каси. Може трапитися так, що людина вступила до каси і потрапила до лікарні раніше, ніж настане час її повноцінного членства. У такому разі у нас також є відпрацьований механізм забезпечення пацієнта потрібними медикаментами та послугами. Якщо ж лікування вимагає більше коштів, ніж пацієнт може отримати за програмою, в такому разі він звертається до представництва ЛКРО, а те, відповідно, подає інформацію до правління, яке, в свою чергу, залежно від потреби пацієнта, може виділити додаткові кошти на лікування.

Згідно з нововведеннями програми ЛКРО, якщо якийсь рівнянин з певних причинах (переїзд на інше місце проживання тощо) виходить із ЛК, то за умови п’яти років членства у ЛКРО він отримує невикористані перераховані ним кошти для особистого користування.

У межах програми ЛКРО існує програма оздоровлення, згідно з якою за кошти лікарняної каси ми можемо направити члена ЛКРО у санаторій-профілакторій, де він може покращити здоров’я, підлікуватися, пройти курс реабілітації. Ще однією перевагою членства у ЛКРО є повна відповідність медикаментозного забезпечення. Якщо під час лікування членів нашої громадської організації виникає дефіцит того чи іншого медикаменту, ця проблема лягає не на плечі хворого, а є обов’язком аптеки знайти його по всій мережі рівненських аптек. Аналогічна ситуація із заміною ліків. Якщо звичайний пацієнт не може повернути в аптеку непідходящий або зайвий препарат, то у члена ЛКРО таких проблем у принципі не може бути. Це – турботи лікарні та аптек, що її обслуговують.

Аналізуючи пройдений етап, із задоволенням зазначу, що ЛК нашого підприємства всі ці роки працювала для людей, виконуючи своє пряме призначення. Так за час існування лікарняної каси на нашому підприємстві було проліковано 12 899 чоловік на суму 1 786 583,58 гривень. Лише за жовтень цього року лікування пройшов 141 пацієнт на суму 31 443,28 гривень.

Підсумовуючи усе вищезазначене, закликаю тих, хто ще не є членом ЛКРО, захистити своє здоров’я та здоров’я своїх рідних. Зважаючи на загальносвітові тенденції медичного обслуговування, маю тверде переконання, що лікарняні каси є основою та первісною для побудови ефективної системи медицини в України. Тож давайте самі турбуватимемося про своє здоров’я.

Записав Олександр Ярмушко.